تاریخ تحلیلی عصر حضور

تعریف

بسم الله الرحمن الرحیم

عصر حضور معصومین صلوات الله علیهم اجمعین، مملو از اطلاعات تاریخی، کلامی، فقهی و … است که سرمنشاء تمامی باورهای اعتقادی و عملکردی مسلمانان است. دوره زمانی این تحقیق، حدود چهار قرن -تولد حضرت رسول اکرم (ص) (عام الفیل (53 سال قبل از هجرت)) تا سال 329 هجری (آغاز غیبت کبرای امام محمد مهدی عج)- در نظر گرفته شده است.

علاوه بر تأثیر وضعیت سیاسی بر نگارش منابع تاریخی عصر حضور، تنوع نگرش اندیشمندان و فقهای معاصر معصومین ع، بر شکل گیری باورهای گوناگون از گفتار و رفتار ایشان موثر بوده است. بر این اساس، بررسی و مداقه حداکثری جوانب حیات هر یک از معصومین ع از حیث حکومت­ها، جریان های فکری، فقهی و اخلاقی معاصر ایشان اهمیتی به سزا دارد. حاکمیت جامعه مسلمین که ذیل عنوان خلافت اسلامی صورت می پذیرفت، فراز و فرودهای بسیاری در محدوده تحقیق داشته، فرق و مذاهب کلامی و فقهی بسیاری در این دوره تأسیس یافته، گسترش و یا افول داشته اند.

مراحل شکل ­گیری، تثبیت و گسترش تمامی فرق و مذاهب اسلامی، بر پایه عقاید، فقه و گرایش ­های اخلاقی در پژوهش دیگری با عنوان «فرق و مذاهب اسلامی بر خط زمان» بررسی می­ شود. نتایج آن پژوهش، در شناخت و تحلیل وقایع تاریخی عصر حضور تأثیر به سزایی دارد.

در این پژوهش، دوره حیات هر یک از چهارده معصوم صلوات الله علیهم اجمعین، به صورت جداگانه محور مطالعه تاریخی کرونولوژیک (رویدادنگاری بر اساس زمان) قرار گرفته، هم­پوشانی پیدایش، تثبیت و گسترش جریان­های فکری، سیاسی و اجتماعی با زندگانی ایشان بررسی می شود. به دلیل تسهیل تطبیق وقایع تاریخی با این روش، بررسی تأثیر و تأثر هر یک از جریان­های مورد مطالعه بر یکدیگر میسر می­ گردد و امکان بازسازی قطعات نانوشته تاریخ حیات معصومین (ع) به استناد مستندات تاریخی، کلامی، فقهی و رجالی فراهم می آید.همچنین فهم برخی از تفاسیر، روایات و اوامر و نواهی ایشان، به دلیل بررسی بافت متنی در بافت موقعیتی آسان می ­شود.

اهداف

اهداف این پروژه

  • بررسی تاریخ حیات 14 معصوم ع از پیامبر اکرم ص تا حضرت صاحب الزمان عج
  • معرفی جریان های فکری برون مذهبی معاصر با هر یک از معصومین ع.
  • جریان شناسی درون مذهبی اصحاب معصومین ع.
  • بررسی تأثیر و تأثر هر یک از جریان های فکری برون و درون مذهبی بر یکدیگر.
  • بررسی تأثیر وقایع همزمان با معصومین ع در اظهارنظرها، روایات و اظهارنظرهای ایشان.
  • امکان سازی تحلیل بافت متنی روایات معصومین در بافت موقعیتی
همکاری در پژوهش

پژوهشگر گرامی! در صورت تمایل به همکاری در این پروژه، چنانچه دارای مهارت های لازم جهت تدوین مقاله علمی – پژوهشی یا تألیف کتاب و …  می باشید، اطلاعات خود را در فرم زیر وارد کنید.

  • نام پژوهشی که مایل هستید همکاری کنید را بنویسید
  • مثال : اکبر باقری
  • مثال: 09123456789
  • مثال: yourmail@yoursite.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
question