بررسی تاریخی حکومت معاویه در شام و تاثیر آن بر خلافت امیرالمؤمنین علی علیه السلام

چکیده

بررسی تاثیر حکومت معاویه بر خلافت امیرمؤمنان علی علیه السلام و شیوه های مواجهه وی آنحضرت غایت این تحقیق است که به روش توصیفی- تحلیلی انجام شده است. به استناد منابع تاریخی و گاه اخبار و روایات اهل­بیت ع،  از آنجایی که معاویه از جمله سرسخت ترین دشمنان امیرالمؤمنین علی ع به شمار می­آید، بررسی اقدامات وی قبل و حین دوره خلافت ظاهری آنحضرت، دریچه ای برای شناخت شیوه ها و سیاست های دشمنان، بویژه معاویه در مواجهه با حکومت و خلافت ایشان است.

یافته های پژوهش نشان می دهد که معاویه غالباً با تضعیف امنیّت ملی و اقتدار خلافت امیر مؤمنان علی (علیه السلام)، حاکمیت آنحضرت را به چالش می کشید و سعی در تضعیف ارکان آن داشت. از آنجایی که عدم شناخت راه و روش ائمه(ع) و بویژه امام علی علیه السلام در مواجهه با دشمن، سبب گمراهی و گرفتار شدن مسلمانان در مسیرهای انحرافی و در نتیجه تباهی و شکست خواهد بود، بنابراین آشنایی با روش های مقابله و مواجه امام با مخالفان و دشمنان می تواند بسیار راهگشا باشد.

این تحقیق علاوه بر تصویر کشیدن اقدامات معاویه علیه امیرالمؤمنین علی ع، در پی ارائه شیوه­های عملی آنحضرت با معاویه و سایر گروه­های طاغی در دوران حاکمیت ایشان است.

Abstract

استاد راهنما: اکبر باقری
دانشجو: ابراهیم حسین پور
فهرست
question